Malzemeler:
1 kilo istiridye mantar
3 adet soğan
2 yemek kaşığı tereyağı

Haşlamak için:
1 yemek kaşığı tuz ve su
İsteğe göre salça

İstiridye Mantarı Kavurması Yapılışı:
Merhaba hanımlar, mantar, et gibi son derece tercih edilir bir sebzedir. Neticesinde bir sebze olsa da ben patlıcan gibi birkaç sebzenin et ile yakıştığını ve bu listenin başında da her zaman mantarın olduğunu savunurum. Mantar kullanımı eğer ilk başta suda haşlamazsanız küçülür ve hatta suda bekletmezseniz de kararır. Bu gibi olaylara maruz kalmamak ve mantarınızdan lezzet açısından tam bir verim almak istiyorsanız, hazırlama aşamasında sizlere sunacağım yönergelere lütfen katiyen uyunuz.

Mantarları hemen kullanacaksanız, suda bekletmenize gerek yok ama yarım saat kadar bile olsa dilimlenmiş halde bekletecekseniz tuzlu ve sirkeli, soğuk su içerisinde bekletmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Daha sonra mantarlarınızı tuz eklediğiniz su içerisinde kaynatın ki mantarlarınız yemeğinizin içerisinde küçülmesin. Bu işlemden sonra (veya önce) mantarlarınızı küçük kare, küpler halinde dilimleyiniz ve kaynatma işleminin mantarların tamamen dağılmadan son bulmasına özen gösteriniz. Ne de olsa yemeğimizin içerisinde de mantarlarımız kaynayacak, erilmelerini istemeyiz.

Tereyağımız kızarken köpürür ve tam bu aşamada yemeklik doğradığımız soğanları ekleriz. Eğer mantarlarımızın birazcık sert düşmesini istiyorsak (tıpkı et gibi) tuzunu da atarız ve daha sonra mantarları ilave ederiz. Ben çok az bir salça eklemesi yapıyorum renk vermesi için sizin de eklemenizi tavsiye ederim ama kullanmayacaksanız da sorun değil. Salçanın da çiğ tadından kurtulmak için mantarlar eklenmeden hemen önce salçanın da kavrulması gereklidir.

İstiridye mantarı kavurmamız bu aşamada hazır, lezzetlerin harmanlanması için 10 dakika kadar kaynattıktan sonra sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.